Získajte podiel na trhu súkromného zdravotníctva - investujte do skupiny Váš Lekár.

Zdravotníctvo a biotechnológie na Slovensku: Ako pomocou súkromného kapitálu a investícií odomknúť skrytý potenciál regiónu

6. 2. 2025

Zdravotníctvo a biotechnológie na Slovensku: Ako pomocou súkromného kapitálu a investícií odomknúť skrytý potenciál regiónu

Slovensko a širší región strednej a východnej Európy (CEE) čakajú významné pokroky v oblasti zdravotníctva a biotechnológií.

Nedávne podujatie „Investičné príležitosti v oblasti biotechnológií a zdravotníctva na Slovensku a v strednej a východnej Európe“, ktoré organizovala Americká obchodná komora spolu s investičnou platformou Crowdberry, zdôraznilo potenciál regiónu stať sa konkurencieschopným aktérom v tomto rýchlo rastúcom sektore.

Nevyužitý talent, zlepšujúca sa infraštruktúra a prístup k fondom EÚ predurčujú zdravotnícky a biotechnologický sektor na Slovensku na rast - ale plné využitie tohto potenciálu bude možné len vďaka spolupráci viacerých sektorov a investíciám zo súkromného sektora.

Konkurencieschopnosť Európy na rázcestí

Správa bývalého prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho Budúcnosť konkurencieschopnosti Európy poskytuje jasný obraz o globálnom postavení Európy. Európska Únia síce profituje z robustného zdravotníctva a vzdelávania, jej schopnosť premeniť tieto silné stránky na globálne konkurencieschopné odvetvia zaostáva za USA a Čínou, a budúcnosť vyzerá ešte pochmúrnejšie.

Aby sa tento trend zvrátil, Európa musí zlepšiť svoju konkurencieschopnosť znižovaním byrokratických prekážok, zjednodušením legislatívnych predpisov a vytváraním systematických podporných rámcov.

„Jedným z dôležitých krokov na presmerovanie úspor na produktívne investície a posilnenie ekonomickej odolnosti je vytvorenie európskej únie úspor a investícií," hovorí Radim Dvořák, zastupujúci vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. „Okrem toho je dôležité riešiť náklady na energiu a zabezpečiť dodávateľské reťazce na posilnenie základov EÚ. Nemali by sme tiež zabúdať na integračné politiky s výhľadom do budúcnosti a na udržiavanie talentov, čo bude poháňať inovácie a vytvárať ekosystémy schopné prilákať a podporovať globálne talenty,“ pokračuje Dvořák.

Ako preklenúť investičný deficit

Hodnotenia Slovenska v svetových rebríčkoch konkurencieschopnosti (39. miesto zo 141 v Global Competitiveness Index; 37. miesto zo 64 v IMD World Competitiveness Ranking; 5. miesto zo 132 v Global Innovation Index) poukazujú na pokrok, ktorý krajina dosiahla, ale tiež na potenciál ďalšieho rastu.

Investície do zdravotníctva a biotechnológií napomáhajú konkurencieschopnosti podporovaním hospodárskeho rastu, inovácií a globálneho vedenia. Takéto investície vytvárajú dobre platené práce, zvyšujú odolnosť voči krízovým situáciám v oblasti zdravia a priťahujú najlepšie medzinárodné talenty. Avšak Slovensko v súčasnosti prideľuje len 0,02 % HDP na rastový kapitál, rizikový kapitál a súkromný kapitál. „Priemer EÚ je 0,50 %. Na preklenutie tejto medzery bude potrebná aktívna účasť verejného aj súkromného sektora,“ hovorí Daniel Gašpar, výkonný partner Crowdberry.

Tomáš Pačinda, partner investičného fondu Kaya VC, poukazuje na susedné Poľsko: „Poľsko je pochopiteľne väčší trh než Slovensko, ale jeden element, ktorým vyniká bez ohľadu na veľkosť, je výraznejší podiel súkromných výdajov na zdravotnú starostlivosť oproti verejným zdrojom. V slovenskom zdravotníctve naopak stále dominujú verejné financie. Súkromné výdaje umožnili v Poľsku testovanie oveľa väčšieho počtu nových zdravotníckych konceptov, a to len preto, že sa mohli testovať komerčne.“

Spoluvlastnite zabehnutú polikliniku a sieť lekární Váš Lekár
Prejsť na investičnú príležitosť

Bez vytvárania synergií a posilňovania ekosystémov to nepôjde

Kompaktný ekosystém je kľúčový pre rast biotechnológií a zdravotníctva na Slovensku. Slovensko, rovnako ako väčšina krajín v regióne strednej a východnej Európy, stále nemá oficiálny rámec na podporu biomedicínskeho výskumu. „Mnoho úspešných príbehov v tomto regióne sa spolieha na odhodlanie jednotlivcov alebo spoločností, skôr než na štruktúrované podporné systémy,“ vysvetľuje zdravotnícky analytik Martin Smatana.

Podľa Michala Nešpora, partnera Crowdberry, je jedným z hlavných prekážok mobilizácie vyššieho kapitálu v strednej a východnej Európe izolovanosť tohto regiónu od iných ekosystémov. „Približne 50 % rizikového kapitálu v strednej a východnej Európe pochádza z národných a regionálnych zdrojov. To znamená, že národné fondy, zvyčajne peniaze EÚ, a vládou financované fondy rizikového kapitálu, investujú iba vo svojej krajine. Poukazuje to na jednej strane na nedostatok, na druhej strane na priestor ďalšieho súkromného kapitálu, ideálne domáceho v kombinácii so zahraničným,“ vysvetľuje Nešpor.

Célestin Garcelon, programový manažér pre EIT Health, dodáva: „Medzinárodní investori hľadajú dôveryhodných miestnych partnerov, s ktorými by mohli spoločne investovať, ale nedostatok spojení v regióne ich často odrádza od vstupu na trh.“

Úspešné príbehy zo Slovenska

Rozvíjajúci sa ekosystém biotechnológií na Slovensku napriek výzvam priniesol niekoľko významných úspešných príbehov, ktoré zdôrazňujú transformačný vplyv investícií v raných fázach a medzinárodnej spolupráce.

Váš Lekár je moderná poliklinika v Eurovea 2 zameraná na prevenciu, well-being a dlhovekosť. Svojim klientom ponúka zdravotnú starostlivosť nového štandardu. „Slovensko je jedným z najhorších štátov v EÚ pokiaľ ide o prevenciu. Naším cieľom preto vždy bolo zamerať sa nielen na ľudí, ktorí už majú zdravotné problémy, ale aj na zdravých ľudí a na zminimalizovanie rizika, že sa pacientmi jedného dňa stanú,“ vysvetľuje víziu generálny riaditeľ Pavol Marcinko. Váš Lekár aktuálne prevádzkuje Polikliniku s 24 špecializáciami, 6 ambulancií všeobecného lekárstva, vykonáva 2 800 vyšetrení mesačne a prevádzkuje sieť 7 lekární vybavených diagnostickými centrami. „Bez externého kapitálu by sme sa nedokázali takto rýchlo rozrásť,“ dodáva Marcinko.

Dúbravská oáza, špičkové centrum starostlivosti o seniorov s non-stop službami a špecializovaným oddelením zameraným na Alzheimerovu chorobu, využila investičné fondy na dosiahnutie 94 % obsadenosti s takmer 150 klientmi a plánuje zdvojnásobenie svojej kapacity.

MultiplexDX, spoločnosť špecializujúca sa na diagnostiku neskorého štádia rakoviny prsníka, získala súkromné investície a granty EÚ, vďaka ktorým mohla otestovať prvé pacientky a vyvinúť špičkové PCR testy, čo poukazuje na ich inovačný potenciál.

Glycanostics je ďalšou spoločnosťou zameranou na diagnostiku rakoviny. Súkromný kapitál im pomohol zabezpečiť patent a ochrannú známku a uviesť na trh neinvazívny diagnostický test na rakovinu prostaty Giasay® Prostate, ktorý už aktívne využívajú slovenskí urológovia a pacienti. Princíp, na ktorom je táto diagnostická metóda založená, má potenciál odhaliť ďalších 10 druhov rakoviny vrátane rakoviny prsníka.

Prevencia a zdravie žien ako kľúčové oblasti pre inovácie

Odborníci sa zhodujú, že jednou z kľúčových oblastí, na ktoré by mali byť zamerané inovácie a investície, je prevencia a včasná diagnostika.

Emília Mamajová, partnerka ESPIRA Investments, to vysvetľuje na príklade Alzheimerovej choroby u žien: „Ženy majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť ako muži, že sa u nich vo veku 60 rokov vyskytne Alzheimerovu choroba. Začína sa to už približne 20 rokov predtým, s hormonálnymi zmenami, ktoré sa dejú v perimenopauze. Fakt, že menopauza a perimenopauza nie sú témou a ženy nedostávajú informácie o tom čo by mohli robiť a ani ako by mohli byť liečené, má mnoho následkov na ich neskoršie zdravie. Je to napríklad osteoporóza, pokles kognitívnych schopností a s tým súvisiaca aj Alzheimerova choroba.“

Mamajová dodáva, že ženské zdravie je v modernej medicíne len okrajovou témou z hľadiska výskumu, diagnostiky a správnej liečby. Nie je optimálne, aby ženy prežívali skoro tretinu svojho života v zlom zdravotnom stave. Zároveň to nakoniec systém stojí oveľa viac ako včasná diagnostika, ktorá začína edukáciou trhu.

Investujte tam, kde to má zmysel
Prejsť na otvorené investičné príležitosti

Spoločná vízia pre budúcnosť

Investície do zdravotníctva a biotechnológií môžu významne ovplyvniť nielen hospodársky rast krajín strednej a východnej Európy a Slovenska, ale aj blahobyt občanov. Hostia podujatia sa zhodli, že Európa disponuje potrebným talentom a kapitálom - výzva spočíva v tom, ako tento potenciál efektívne využiť.

Je potrebné zaviesť inovatívne prístupy a spoluprácu medzi súkromným a verejným sektorom, aby sa odstránili existujúce bariéry a vytvorilo sa prostredie vhodné na šírenie a realizáciu nápadov. Nejde pritom len o finančnú návratnosť investícií, ale aj o etickú, keďže inovácie v zdravotníctve majú priamy dopad na zlepšovanie života ľudí.

Celý záznam z eventu Business breakfast si môžete pozrieť tu.

*Investícia je spojená s rizikom čiastočnej alebo úplnej straty investovaných peňazí. Vaša investícia nie je krytá systémom ochrany vkladov.